ثبت اظهارنامه مالیاتی

ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401

ثبت اظهارنامه مالیاتی، به صورت سالیانه در یک زمان مشخص انجام می شود. به این صورت که تمام مودیان حقیقی و حقوقی با تکمیل فرم در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور تمام موارد مالی، اطلاعات درآمدی و هزینه های خود را به صورت خوداظهاری به ثبت می رسانند.

ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401 برای افراد حقیقی تا 14  تیرماه و برای افراد حقوقی تا 31 تیرماه مشخص شده است. البته هر سال بعد از پایان زمان تعیین شده، مهلتی دوباره به مودیانی که موفق به ثبت اظهارنامه مالیاتی خود نشده‌، داده می شود؛ ولی بهترین کار این است که اظهارنامه مالیاتی خود را در آن زمان مشخص شده به ثبت رساند؛ زیرا ممکن است که مهلت ثبت آن تمدید نشود.

تعریف کلی مالیات

مالیات، بخش مهمی از درآمدهای هر کشوری محسوب می شود که به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به تمام درآمدها و صاحبان کسب و کارها با تفاوت هایی جزیی تعلق می گیرد. البته با توجه به قانون مالیات برخی از ارگان و افراد با توجه به شرایط آنها و امور فرهنگی و آموزشی که انجام می دهند، از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات های مستقیم زیرمجموعه های بسیاری دارد که یکی از این آنها مالیات بر درآمد مشاغل است. افراد به طور سالیانه در پایان سال مالی با ثبت اظهارنامه مالیاتی خود اقدام می کنند، به این صورت که باید تمام صورتحساب های درآمد و هزینه های خود را در سامانه امور مالیاتی ثبت کنند تا با توجه خوداظهاری آنها، برایشان مالیات در نظر گرفته شود.

در ادامه اظهارنامه مالیاتی، نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی و رعایت نکات مهم در هنگام خوداظهاری توضیح داده شده است.

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی، فرمی است که سازمان امور مالیاتی کشور آن را تهیه کرده و در اختیار مودیان قرار می دهد تا به صورت سالیانه آنها را تکمیل کنند و با این کار خوداظهاری خود را به ثبت می رسانند و در اختیار اداره مالیات قرار می دهند. از این طریق میزان مالیات مودیان مشخص خواهد شد که در زمان مشخص شده باید آن را پرداخت کنند.

بنابراین در ثبت اظهارنامه مالیاتی باید دقت لازم انجام شود و توسط مشاوره مالیاتی و افراد کارشناس مالیاتی این حوزه تکمیل شود.

برای آگاهی بیشتر این مقاله تعیین نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 1401 پیشنهاد می شود.

اظهارنامه

مالیات سالیانه در ثبت اظهارنامه مالیاتی

از یک فروردین تا 29 اسفند را سالی مالی محاسبه می کنند، البته برای اشخاص حقوقی براساس اساسنامه شرکت سال مالی که تعریف شده، در اظهارنامه مالیاتی از زمان شروع سال مالی آنها بر اساس قوانین شرکت محاسبه می شود.

موارد مهم در تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تنظیم اظهارنامه مالیاتی باید توسط کارشناسان حوزه مالیاتی انجام گیرد؛ زیرا پرداخت مالیات برای تمام مشاغل و افراد صاحب درآمد و شرکت ها بسیار مهم است که به علت هزینه های پرداختی، به صورت سالیانه کمتر مالیات پرداخت کنند یا اینکه میزان مالیاتی که برای آنها در نظر گرفته می شود، متناسب با درآمد آنها باشد تا بتواند به راحتی آن را پرداخت کنند.

از آنجا که همه مودیان می دانند، ثبت امور مالی به صورت کامل، مانع از پرداخت مالیات اضافه آنها خواهد شد،  بنابراین باید مواردی که در ادامه  ذکر شده به طور کامل و دقیق در تنظیم اظهارنامه مالیاتی رعایت شود تا هم از پرداخت مالیات اضافه جلوگیری شود و هم اینکه مشمول جریمه مالیات به علت نپرداختن جریمه نشوند؛ زیرا اگر مالیاتی متناسب با درآمد مشاغل نباشد، آنها قادر به پرداخت مالیات خود نخواهند بود و به علت نپرداختن آن جریمه نیز باید پرداخت کنند.

موارد بسیار مهم

  • ذکر تمام هزینه های پرداختی در یک سال مالی
  • ذکر دقیق تمام تراکنش های مالی در یک سال مالی
  • انجام تنظیم اظهارنامه مالیاتی توسط حسابداران مالیاتی کاردان (لطفا از تنظیم اظهارنامه مالیاتی توسط افرادی که در این مورد آگاهی لازم را ندارد، خودداری کنید؛ زیرا عدم اطلاع و آگاهی در مورد قانون مالیاتی موجب بروز مشکلات جدی خواهد شد)

نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی

 مطابق با قانون سازمان مالیاتی کشور، ثبت اظهارنامه مالیاتی  به صورت کاملا الکترونیکی انجام می شود. بنابراین برای انجام این کار، از قبل باید در این سامانه سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام کرد و بعد از گرفتن کدرهگیری و تشکیل پرونده، خود اظهاری هزینه ها و درآمدهای خود را در این سامانه به ثبت رساند.

برای آگاهی بیشتر این مقاله چه اشخاصی معاف از مالیات هستند؟ پیشنهاد می شود.

مشاوره مالیاتی

نقش مشاوره مالیاتی در ثبت اظهارنامه مالیاتی

تمام صاحبان کسب و کار با موضوعی به نام مالیات و اظهارنامه مالیاتی سروکار دارند، بنابراین لازم است که اطلاعات کامل در این مورد داشته باشند تا بتوانند در این زمان بهترین عملکرد را برای کسب و کار خود در نظر بگیرند.

لازمه یک کسب و کار موفق حفظ منابع درآمدی خود است، بنابراین در این راستا باید حسابداران کاردانی را به کار گیرد به ویژه زمانی که قرار است از منابع درآمدی خود برای پرداخت مالیات استفاده کند.

حال برای این کار برخی از صاحبان کسب و کار از حسابدران ثابت در محیط کار خود استفاده می کند و برخی دیگر کارهای حسابداری و امور مالی و مالیاتی خود را به موسسه های حسابداری و مالیاتی مانند نیکان حسابرس می سپارند و در این زمینه با آنها همکاری می کنند.

بهره گیری از یک حسابدار مالیاتی یا موسسه های حسابداری و مالیاتی موجب می شود که در امور مالی خود موفق شوید و از پرداخت مالیات اضافه و جریمه های سنگین آن برای نپرداخت مالیات خود جلوگیری کنید و هرچه بیشتر در راستای موفقیت کسب و کار خود قدم بردارید.

برای آگاهی بیشتر این مقاله قوانین مالیاتی پیشنهاد می شود.

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها، مالیات حقیقی، حسابداری مالیاتی، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌دهد.

تیم متخصص نیکان حسابرس، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌های مالیاتی شما جلوگیری کنند.

نوشته پیشین
شرح مسئولیت حسابرس ارشد مالیاتی
نوشته بعدی
اعتراض مالیاتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید