اهمیت حسابداری مالیاتی

اهمیت حسابداری مالیاتی برای شرکت ها

یکی از موضوعات مهم که می تواند در جلوگیری از اشتباهات حسابداری مالی، کسب درآمد و بهبود معیشت ها به شما کمک کند، بحث حسابداری مالیاتی است. این مقاله به شما کمک می کند تا در مورد اهمیت حسابداری مالیاتی و شرایط آن بیشتر بدانید.

حسابداری در واقع از مباحث پیچیده ای است که اگر بدرستی آموزش ببینید، می توانید از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید و به ارتقای کسب و کار خود کمک کنید. از همین رو، آموزش حسابداری و حسابداری مالیاتی به دانشجویان بسیار تاکید شده است.

تعریف مالیات

مالیات درحقیقت هزینه ای است که مردم در قبال استفاده از امکانات و منابع کشور ملزم به پرداخت آن هستند. پرداخت مالیات شامل حال افراد حقیقی، موسسات، دارایی و غیره می شود و بر اساس نوع کسب و میزان درآمد متفاوت می باشد.

اجرای قانون مالیات در برخی موارد بسیار مهم و حائز اهمیت است. به عبارت دیگر، پرداخت مالیات در مقابل مصرف می تواند عادلانه تر از مالیات بر درآمد باشد. به عنوان مثال، در بعضی از کشورها، سیگار از مالیات سنگینی برخوردار است. این امر می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند تا مردم از مصرف آن خودداری کنند.

اهمیت حسابداری مالیاتی - قوانین مالیاتی

نقش پرداخت مالیات در توسعه کشور

تمام اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که کسب درآمد می کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند. حتی اشخاص غیر ایرانی که بابت واگذاری امتیازات، تعلیمات و سایر فعالیت ها کسب درآمد می کنند، مشمول پرداخت مالیات می باشند.

برخی از سازمان ها و نهادهای دولتی مانند وزارتخانه ها و شهرداری هستند که از پرداخت مالیات معاف هستند. زیرا بودجه این موسسات توسط دولت پرداخت می شود.

مالیاتی که مردم پرداخت می کنند اغلب جهت دستیابی به اهداف خاصی مصرف می شود. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودکفایی در کشاورزی و علوم و صنعت
 • تامین بهداشت، آب، برق، مخابرات و غیره
 • توسعه حمل و نقل و راه های ارتباطی
 • ایجاد برنامه های آموزش و پرورش در تمام سطوح
 • بالا بردن نیروی دفاعی و اداره نیروهای نظامی
 • و غیره

در مورد  لایحه مالیاتی چیست؟ بیشتر بدانید.

علم حسابداری

برای دانستن بهتر موضوع اهمیت حسابداری مالیاتی، باید با امور حسابداری آشنا باشید. حسابداری از زمان های خیلی قدیم با شمارش آغاز شد و به مرور زمان با توسعه زندگی بشر، روش های حسابداری هم تغییر کرد. امروزه در تمام امور به خصوص تجارت، حسابداری حرف اول را می زند.

حسابداری درواقع دانشی است که متشکل از بخش های شناسایی، اندازه گیری و گزارش گیری اقتصادی است و باعث می شود در امور اقتصادی هوشیارانه عمل کنید. اگر به امور حسابداری آشنایی کامل داشته باشید، می توانید گزارش دقیق و منسجمی از تمام فعالیت های اقتصادی تان تهیه کنید.

حسابداری از علوم پیچیده و مهمی است که یادگیری آن نیاز به مطالعه بیشتری دارد. علاوه بر این، مفاهیمی از جمله بدهکار، بستانکار، سرمایه، دفتر کل، دفتر روزنامه و غیره در حسابداری بسیار رایج است که اکثر حسابداران با آن سروکار دارند.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خدمات مالیاتی مقاله آشنایی با خدمات مالیاتی را بخوانید.

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی زیرمجموعه ای از علم حسابداری است و کسی که به عنوان حسابدار مالیاتی کار می کند باید در علم حسابداری متخصص باشد. علم حسابداری مالیاتی در تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ اقتصادی اهمیت زیادی پیدا کرده است. اگر می خواهید به عنوان حسابدار مالیاتی کار کنید، باید با سیستم های تخصصی در زمینه حسابداری آشنایی کامل داشته باشید.

امروزه حسابداری به زیرشاخه های متعددی تقسیم شده اند که هر کدام  موضوعات خاصی از حسابداری را مورد بحث قرار می دهند. یکی از زیرشاخه های مهم حسابداری که بسیار حائز اهمیت است، مالیاتی است که کاربرد بسیاری در امور اقتصادی دارد.

درصورتی که تجربه ای در زمینه حسابداری مالیاتی ندارید، حتما با کارشناسان متخصص و باتجربه جهت مدیریت و تنظیم بهتر امور مالی خود مشورت کنید.

اهمیت حسابداری مالیاتی - شرکت نیکان حسابرس

شرکت هایی که به حسابداری مالیاتی نیاز دارند

همان طور که در ابتدا بیان کردیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که مشغول به فعالیت و یا کسب و کار هستند، براساس قانون مالیاتی کشور باید مالیات پرداخت کنند. به همین دلیل نیازمند حسابداری مالیاتی می باشند. اما ضرورت به حسابدار مالیاتی در شرکت های مختلف با هم فرق می کند.

برخی از شرکت ها نظر به گستردگی فعالیت شان ممکن است نیاز به چندین حسابدار مالیاتی داشته باشند تا امور حسابداری و مالیاتی را به صورت درست و قانونی انجام دهند. اما شرکت های کوچک به دلیل محدودیت هایی که دارند می توانند بجای استخدام حسابدار مالیاتی از تجربه و خدمات شرکت های حسابداری در این زمینه بهره مند شوند.

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس، یکی از شرکت های فعال می باشد که انواع خدمات مشاوره های مالی را برای شما ارائه می دهد.

قوانین مالیاتی

قوانین حسابداری مالیاتی بر اساس قوانین مالیاتی کشور تعیین شده است و شامل اصول و ضوابط خاصی می باشد.  هر نوع قوانینی که مربوط به امور مالیاتی کشور می شود را به نام قوانین مالیاتی می نامند.

یکی از قوانین مهم حسابداری مالیاتی در مورد هزینه پرداختی که انجام آن الزامی می باشد، این است که همه هزینه های قابل قبول می بایست در قالب صورت حساب های مالیاتی پرداخت شود.

عنوان دیگری به نام مالیات مستقیم بر حقوق در قوانین حسابداری مالیاتی وجود دارد، که به مالیات بر حقوق کارمندان شرکت دلالت دارد. علاوه بر این ها، ضوابط دیگری نیز هستند که لازم است از طریق مشاوران حسابداری پیگیری کنید و نظارت مداوم بر مسئله مالیات شرکت و یا هر نوع کسب و کار داشته باشید.

کاهش جریمه های مالیاتی

امروزه مالیات از مسائل مهم در امور مالی و کسب وکار می باشد. به همین دلیل اکثر مدیران و تجار تلاش دارند تا هزینه مالیات را کاهش دهند و به دنبال راهی هستند تا از افزایش مالیات جلوگیری کنند. برای این کار باید مدیریت شفاف و دقیقی روی امور مالی شرکت تان داشته باشید. علاوه براین، فرآیند نظارت و گزارش گیری مداوم یک اصل مهم در حسابداری مالیاتی است که در کنترل امور مالیاتی شرکت ها نقش تاثیرپذیری خواهد داشت.

انجام امور مالیاتی و فرآیند مربوط به حسابداری مالیاتی کار ساده ای نیست و بهتر است با مشورت شرکت های حسابداری و با استفاده از تجربه آن ها امور مالیاتی خود را مدیریت کنید.

اصول و قوانین مالیات

کسی که به عنوان حسابدار حرفه ای فعالیت می کند باید از دانش مالیات هم برخوردار باشد. علاوه براین، به تمام اصول و قوانین مالیات کشور مسلط باشد و در راه درست و منطقی از آن استفاده کند. برخی از مواردی که یک حسابدار مالیات باید از آن آگاه باشد قرار ذیل می باشد:

 • دانستن قوانین مالیاتی و ساختارمالیات بر ارزش افزوده
 • اظهار نامه الکترونیکی مالیات بر عملکرد
 • تهیه مدارک بر اساس شرایط شخص و ارائه آن به سازمان های مربوطه
 • آگاهی از قوانین اعتراض، تجدید نظر و غیره
 • آشنایی با تکالیف مالیاتی و نحوه تشکیل پرونده
 • آگاهی از مالیات بر درآمد اجاره و اظهارنامه ملک
 • پیگیری حقوقی دعاوی مالیاتی شرکت‌ها
 • تهیه و تنظیم دفتر کل، روزنامه و سایر دفاتر قانونی شرکت
 • آماده کردن گزارش ماهانه و سالانه از شرایط مالیاتی شرکت و ارائه آن به مدیران
 • و سایر شرایط و قوانین

انواع خدمات مالیاتی توسط شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس

امروزه مالیات بر درآمد و کسب وکار از دغدغه های بیشتر افراد می باشد. همه به دنبال این هستند تا درآمد بالایی داشته باشند و در عوض مالیات کمتری پرداخت کنند. لازمه این کار استفاده از تجربه افراد متخصص در زمینه حسابداری مالیاتی می باشد، تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

در همین راستا، شرکت حسابداری نیکان حسابرس، با چندین سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری، تمام خدمات مالیاتی شرکت ها، مالیات حقیقی، حسابداری مالیاتی، لایحه مالیات و غیره را برای شما انجام می دهد.

شرکت ما با مشاوره های رایگان شما را برای مدیریت بهتر امور مالی و جلوگیری از افزایش غیرمنطقی مالیات راهنمایی می کند.

نوشته پیشین
هدف از تنظیم لایحه مالیاتی چیست؟
نوشته بعدی
بررسی جرایم مالیاتی با نیکان حسابرس

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید