اصلاح اظهارنامه مالیاتی

شرایط اصلاح اظهارنامه مالیاتی در سال 1401

اظهارنامه مالیاتی از مدارکی است.که باید به صورت صحیح و در زمان معین به سازمان امور مالیات تسلیم داده شود. برخی از افراد که خودشان اقدام به تنظیم اظهارنامه مالیاتی می کنند، ممکن است با مشکلات اصلاحیه مواجه شوند.

در این مقاله می خواهیم درمورد نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی با شما صحبت کنیم. از اینکه با تیم نیکان حسابرس همراه هستید، سپاسگزاریم.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی و تحویل آن تابع قوانینی است که باید به آن توجه کنید. با این حال باز هم امکان بوجود آمدن اشتباه در روند تنظیم آن وجود دارد.

البته اگر فرآیند این کار را به تیم متخصص آن بسپارید شاید با مشکلات کمتری مواجه شوید. به این منظور، تیم نیکان حسابرس با تجربه چندین ساله در این زمینه می تواند شما را در تنظیم اظهارنامه مالیاتی کمک و راهنمایی کند.

قانون اصلاح اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی معمولا در زمان مشخصی باید تسلیم اداره امور مالیات شود. بر اساس قانون مالیات مشخص شده است که مودیان مالیاتی اجازه دارند تا در صورت اشتباه در محاسبه مالیات و یا سود و زیان  درخواست اصلاحیه دهند.

این امر در صورتی امکان پذیر است که با ارائه مدارک لازم بتوانند ادعای خود را ثابت کنند. مدت زمانی که می توانید نسبت به اصلاح اشتباه اقدام کنید یک ماه پس از تاریخ انقضای مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی است.

مطالعه مقاله آشنایی با شرایط ارائه صورت معاملات فصلی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مزایای اصلاح اظهارنامه مالیاتی

بیشتر مردم از مزیت اصلاح اظهارنامه مالیاتی بی خبر هستند و شاید به این مسئله فکر نکنند. اما این کار در بسیاری از مواقع می تواند به نفع مودیان باشد و از جرایم مالیاتی جلوگیری کند.

با اصلاح اظهارنامه مالیاتی این فرصت را دارید تا اشتباهات پیش آمده را برطرف کرده و از عواقب جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

این امر در ماده 226 قانون مالیات نیز تایید شده است و اجازه اصلاح اظهارنامه مالیاتی را جهت اجرای درست امور مالیات صادر کرده است.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی- شرکت نیکان حسابرس

اشتباهات رایج اظهارنامه مالیاتی و اصلاح آن ها

شاید در مورد اینکه چه اشتباهاتی در تنظیم اظهارنامه مالیاتی ممکن است پیش بیاید، اطلاعاتی نداشته باشید. در ادامه بعضی موارد مهم که به عنوان اشتباهات احتمالی هستند و می توانید برای اصلاح آن ها اقدام کنید بیان شده است.

ممکن است موارد اشتباه غیر از اینها نیز باشد. پس بهتر است با مشاوره کارشناسان مالیاتی اقدام به اصلاح اظهارنامه مالیاتی کنید.

  • ذکر نکردن بخشی از درآمد شرکت یا خریدهای شرکت
  • عدم اظهار هزینه های شرکت و سود و زیان
  • ذکر نکردن دارایی های مشهود و نا مشهود شرکت که نزد بانک ها و اشخاص دیگر هستند.
  • تکمیل نکردن حساب های بانکی
  • اشتباه در صفحه صورت وضعیت مالی اظهارنامه مالیاتی و صفحه سود و زیان
  • عدم درج اطلاعات صحیح و محاسبه غلط مالیات
  • اشتباه در درج اطلاعات مربوط به موجودی کالا و هزینه های شرکت تولیدی و بازرگانی
  • متفاوت بودن لیست اقلام اظهارنامه با بانک اطلاعاتی سیستم حسابداری
  • و غیره

نسبت به مطالعه ی مقاله ی مالیات بر تراکنش های بانکی اقدام کنید چراکه در افزایش اطلاعاتتان به بهترین شکل تاثیر دارد.

شرایط اصلاح اظهارنامه مالیاتی

در بحث قانون مالیات، ارائه اظهارنامه مالیاتی اهمیت بسیاری دارد و مودیان موظف به تنظیم و تکمیل درست و به موقع آن هستند. با توجه به مشکلات و اشتباهاتی که ممکن است در تنظیم اظهارنامه وجود داشته باشد، اصلاح اظهارنامه مالیاتی نقش مهمی در کاهش جریمه های مالیاتی خواهد داشت.

مودیان مالیاتی با در دست داشتن مدارک مورد تایید می توانند.در مدت زمان تعیین شده درخواست.اصلاح اظهارنامه را بدهند. برای ارسال اظهار نامه جایگزین باید در همان مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنید و سایر مدارک را همراه آن ضمیمه کنید.

با توجه به مواردی که در قانون مالیات ذکر شده است،.اصلاح  اظهارنامه مالیاتی برای مواقعی مناسب و نتیجه بخش است.که در صورت وضعیت مالیاتی.و طبقه بندی حساب ها مشکلی بوجود آمده باشد. در غیر این صورت برای اصلاح جزئیات نیازی به این کار نمی باشد.

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس با کارشناسان متخصص و باتجربه هر گونه خدمات حسابداری را برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می دهد. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

نحوه ثبت درخواست اصلاح اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که یکی از شرایط اصلاح اظهارنامه را داشته باشید می توانید اقدام به این کار کنید. برای طی مراحل و ویرایش اطلاعات باید از طریق وبسایت tax.gov.ir عمل کنید. هنگام بارگذاری اظهارنامه مالیاتی می توانید.نسخه اصلاح شده را جایگزین نسخه اولیه کنید.

پس از ورود به سایت امور مالیاتی با نام کاربری و کد رهگیری که ضمیمه اطلاعات اظهارنامه است ثبت نام کنید و مراحل را انجام دهید. اصلاح اظهارنامه مالیاتی را می توانید از طریق دکمه ویرایش اطلاعات انجام دهید و با دکمه ارسال اطلاعات آن را به اداره امور مالیات تحویل دهید.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی - پرونده مالیاتی

ارسال اظهارنامه مالیاتی اصلاحی

به صورت عموم برای ارسال نسخه اصلاحیه اظهارنامه مالیاتی دو حالت وجود دارد. اول، استفاده از فایل اظهارنامه اصلی و دوم، در دسترس نبودن فایل اظهارنامه اصلی.

در صورتی که بخواهید از فایل اظهارنامه استفاده کنید، باید مشخصات و کد رهگیری خود را وارد کرده و پس از بارگذاری اظهارنامه اصلی، گزینه اظهارنامه اصلاحی را انتخاب کرده و ویرایش کنید.

اگر فایل اظهارنامه را در اختیار ندارید می توانید دکمه اظهارنامه جدید را انتخاب کنید و اطلاعات خود را وارد کنید. سپس می توانید اظهارنامه اصلاحی را انتخاب و کد رهگیری را وارد کنید.

رسیدگی به پرونده اصلاحی اظهارنامه مالیاتی

پس از تکمیل مدارک و ارسال نسخه اصلاحیه اظهارنامه مالیاتی، کارشناسان اداره مالیات موظف هستند تا با بررسی مدارک لازم، حساب های مالیاتی و میزان درآمد مودی را مورد بررسی قرار دهند.

هیئتی که مسئول رسیدگی به موضوع اصلاحیه هستند شامل یک نفر از معاونین اداره مالیاتی، نماینده دادستانی، مسئول حراست اداره کل و رئیس امور مالیاتی می باشد.

در صورتی که بروز اشتباه توسط کارشناسان تایید شود بر حسب درخواست مودی، فرم پیوست را به رییس اداره مالیاتی گزارش می دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت حسابداری مالیاتی برای شرکت ها را نیز مطالعه کنید.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که شرایط لازم برای اصلاح و ویرایش اظهارنامه را داشته باشید.می توانید در مدت زمان تعیین شده آن را ارسال کنید. مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی در قانون مالیات نیز ذکر شده است.و یک ماه بعد از تاریخ انقضای زمان ثبت نام، فرصت ویرایش و اصلاح آن را دارید.

مهلت تعیین شده.ارسال اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. زیرا هر سال مالیاتی اشخاص حقیقی از فروردین ماه تا اسفند ماه ادامه دارد.

بنابراین، مدت زمان تعیین شده ارسال اظهارنامه برای این اشخاص تا اخیر خرداد ماه و مهلت ارسال اصلاحیه آن تا پایان مرداد ماه می باشد. اما اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.

برای ارسال اظهارنامه جایگزین.نیز باید در زمان تعیین شده اقدام کنید. در غیر این صورت حق استفاده از آن را ندارید.و باید در مدت تعیین شده یک ماه.مجددا ارسال کنید.

اصلاح پرونده های مالیاتی تان را به تیم نیکان حسابرس بسپارید

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس با بیش از سه دهه سابقه در زمینه امور مالیات، خدمات مشاوره مالیاتی، مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی، مالیات بر شرکت ها و غیره فعالیت دارد. این مجموعه تلاش دارد تا با آگاهی شما از امور مالیاتی و قوانین آن شما را از پراخت جریمه های مالیاتی نجات دهد.

نوشته پیشین
تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی چگونه است
نوشته بعدی
شرایط انحلال شرکت در سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید