کاربرد سرمایه در گردش

آشنایی با مفهوم و کاربرد سرمایه در گردش

کاربرد سرمایه در گردش در حسابداری و مدیریت مالی بسیار زیاد است.و لازم است تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با این اصطلاحات آشنا باشند. از همین رو تصمیم گرفته ایم.در این مقاله در مورد سرمایه در گردش بیشتر صحبت کنیم.تا از کاربرد آن در امور حسابداری و مالیاتی مطلع شوید.

برای دریافت مشاوره با تیم شرکت نیکان حسابرس در زمینه مدیریت سرمایه در گردش با ما تماس بگیرید.

تعریف کاربرد سرمایه در گردش

به طور رسمی می توان کاربرد سرمایه در گردش را به صورت زیر تعریف کرد:

کسر تمام دارایی ها اعم از پول نقد، موجودی کالا، حساب های دریافتی از تمام بدهی های جاری اعم از اجاره بها، مالیات و دست مزد.

سرمایه در گردش نشان دهنده نقد پذیری دارایی های یک فرد و یک کسب و کار را نشان می دهد. این اصطلاح را می توان هم در حسابداری کسب و کارها و هم در حسابداری شخصی به کار برد.

 

سرمایه در گردش - حسابداری مالیاتی

مدیریت سرمایه در گردش از دید مدیرمالی

یکی از بهترین راه حل ها برای بسیاری از شرکت ها، پیاده سازی سیستم مدیریت سرمایه در گردش می باشد.تا بتوانند به همین واسطه درآمد خود را افزایش بدهند. کاربرد سرمایه در گردش و مدیریت آن دو جنبه اصلی دارد که عبارتند از:

  • مدیریت قسمت های جداگانه تشکیل دهنده سرمایه در گردش
  • تجزیه و تحلیل نسبت سرمایه در گردش

منظور از دارایی جاری

دارایی هایی هستند که انتظار می رود طی یک سال و یا یک چرخه عملیاتی به وجوه نقد تبدیل شوند. اگر در زمینه هایی سرمایه گذاری کرده باشید.که بتوانید در هر زمانی که لازم باشد به وجه نقد تبدیل کنید، به آن دارایی جاری می گویند.

موجودی های کالا و مواد نیز برای شرکت ها جزء دارایی جاری به حساب می آیند. چون شرکت ها می توانند با فروش، آن ها را تبدیل به وجه نقد کنند. زمانی که بخواهیم نقد شوندگی دارایی های یک شرکت را بررسی کنیم.باید به ترازنامه آن توجه داشته باشیم.

خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم: نحوه تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

منظور از بدهی جاری

تنها با تکیه بر دارایی های جاری شرکت، نمی توان تامین مالی شرکت در مواقع بحرانی را به درستی تخمین زد.و در این مواقع باید به بدهی های جاری نیز توجه شود. بدهی هایی که به وجود آمده اند.حاصل تعهدات گذشته شرکت در مبادلات بوده است.  بدهی هایی که طی یک سال و یا یک چرخه عملیاتی، تسویه شوند.به آن ها بدهی جاری گفته می شود.

جهت آگاهی از مسئولیت های مشاور مالیاتی نیکان حسابرس می توانید مقاله فوق را مطالعه کنید.

منظور از خالص سرمایه در گردش

به مابه التفاوت دارایی ها و بدهی های جاری،.سرمایه در گردش گفته می شود. با این محاسبات ما می توانیم بفهمیم که شرکت برای تامین هزینه های موجود به چه اندازه ای وجه نقد و یا دارایی که به سهولت نقد شود دارد. این مقدار پول نیازهای شرکت را رفع می کند.یا مجبور به وام گرفتن است؟

به صورت کلی می توان سرمایه در گردش را سنجشی برای نقدینگی و نقد شوندگی، سلامت مالی و بهره وری عملیاتی شرکت در نظر گرفت. اگر این تفاوت ها، رقمی مثبت باشد.می توان از این روند انتظار داشت که علاوه بر پرداخت بدهی ها، مبالغی نیز برای مابقی مخارج وجود دارد. ولی چنانچه دارایی های جاری از بدهی های جاری کم تر باشد، ممکن است.شرکت به دلیل عدم پرداخت بدهی های خود به مشکل بر بخورد.

سرمایه در گردش - شرکت نیکان حسابرس

سرمایه در گردش

برخی از شرکت ها مقداری از کالای خود را به صورت نسیه فروخته اند.ولی در قبال کالا، مبلغی در سررسید مورد نظر به دستشان نرسیده است. اگر در فاصله زمانی موجود شرایطی مانند پرداخت حقوق کارکنان وجود داشته باشد،.شما باید وجه نقدی اضافی برای پرداخت حقوق و مخارج شرکت داشته باشید.

بسیاری از شرکت ها در برخی از فصل ها دارای فروش بالایی هستند.و در برخی از ماه ها ورودی نقدی به شرکت کاهش می یابد. خالص سرمایه در گردش اگر مثبت باشد، می تواند به سرمایه گذاران و سهامدارن این اطمینان را بدهد.که در ماه های آتی شرکت دچار اختلال نمی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می کنیم مقاله شرایط مالیات بر ارزش افزوده در سال 1401 را نیز مطالعه کنید.

اهمیت سرمایه در گردش بر روند سرمایه گذاری

سرمایه در گردش برای استفاده از فرصت های سرمایه گذاری می تواند نقش مهمی داشته باشد. البته باید در نظر داشت که هرچقدر میزان سرمایه در گردش بالا باشد تبعات خوبی به همراه ندارد. این بدان معناست که شما در وجوه نقدی خود مدیریت لازم را نداشته.و فرصت های سرمایه گذاری را از دست داده اید.

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس با بهره مندی از نیروی متخصص خود آماده است تا شما را در زمینه مدیریت سیستم سرمایه در گردش راهنمایی کند.

نکات اساسی سرمایه در گردش

سرمایه در گردش نشان دهنده نقدپذیری کسب و کار و یا یک فرد است. اگر نسبت های گفته شده در بالا کم تر از یک باشد،.سرمایه در گردش منفی می باشد.و اگر بیش تر از دو باشد زیاد خوب نیست. زیرا نشان دهنده این است.که کالا به مدت طولانی نگه داشته شده.و یا این که شرکت مبلغ مازاد خود را سرمایه گذاری نکرده است.

امور مالیاتی خود را به تیم شرکت نیکان حسابرس بسپارید

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس با چندین سال تجربه در زمینه خدمات حسابداری و مالیاتی، هر گونه خدمات مشاوره، تنظیم پرونده های مالیاتی، مالیات بر شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده و غیره را در زمان کم برای شما انجام می دهد.

ما به شما کمک می کنیم تا امور مالیاتی خود را به گونه بهتری سازماندهی کنید.و مجبور به پرداخت مالیات های سنگین نشوید. برای درخواست مشاوره با ما تماس بگیرید.

نوشته پیشین
فرار مالیاتی و جریمه های وضع شده در سال 1401
نوشته بعدی
تعیین نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید