مالیات بر گردش حساب های بانکی - نیکان حسابرس

مالیات بر گردش حساب های بانکی

مالیات بر تراکنش های بانکی یا مالیات بر گردش حساب های بانکی چندی است که در میان صاحبان مشاغل ، مدیران مالی و عامه مردم به گوش می رسد . اما به راستی کنترل حساب بانکی اشخاص صحت دارد ؟ در این مقاله با شرکت حسابداری نیکان حسابرس همراه باشید تا با این مقوله بیشتر آشنا شویم .

آیا تراکنش های بانکی قوانین مالیاتی دارند؟

یکی از اهداف سازمان امور مالیاتی محاسبه گردش حساب بانکی افراد است . شما بعنوان یک مودی مالیاتی بایستی نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنید .

ممیزین مالیات پرونده شما را بررسی کرده و اگر تراکنشهای بانکی شما مشکوک یا مبهم باشد ولی پرونده مالیاتی نداشته باشید مسئولان اداره مالیات حساب بانکی شما را بررسی خواهند نمود .

سازمان مالیاتی یک بخشنامه مالیاتی نیز در این خصوص آماده کرده که همراه با نظارت تراکنشهای بانکی تخلف های احتمالی را هم عنوان نموده است . بانکها نیز موظف هستند که این قوانین مالیاتی را به شکل مستقیم رعایت کنند و همکاری لازم را با اداره مالیات انجام دهند .

لازم به ذکر است که اداره مالیات ابدا به مقدار دارایی های اشخاص کاری ندارد و آنها را ارزیابی نمی کند بلکه فقط روی مبالغی که به حساب وارد شده و یا از آن خارج شده اند نظارت می کند . پس مالیات بر گردش حساب های بانکی صورت می گیرد نه دارایی اشخاص.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

مالیات بر گردش حساب های بانکی - مالیات تراکنش های بانکی

چه تراکنش های بانکی ای از مالیات معاف هستند ؟

آنچه که مسلم است میزان وجه موجود در حساب بانکی افراد و اشخاص برای سازمان امور مالیاتی اهمیت ندارد و تنها تراکنشهای بانکی است که حائز اهمیت است .

این تراکنش ها می تواند شامل ورود یا خروج پول از حساب اشخاص باشد . برخی تراکنش ها ماهیت درآمدی ندارند و تنها تطبیق کلی مبالغ کفایت می کند و این تراکنش ها معاف از مالیات هستند . این تراکنش های بانکی عبارتند از :

  • دریافتی ها و پرداختی های مربوط به حق شارژ
  • تسهیلات بانکی و وامهای دریافتی
  • تراکنشهای مربوط به اعضای هیئت مدیره و سهام داران اشخاص حقوقی با تائید شخص حقوقی موردنظر
  • دریافتی ها و پرداختی های به حساب بستگان
  • انتقال بین حسابهای شرکاء در مشاغل مشارکتی
  • انتقال بین حسابهای شخصی
  • تنخواه های واریز شده به حساب اشخاص توسط کارفرما و با تائید او
  • وجوه دریافت شده ناشی از جبران خسارت
  • ودیعه و قرض دریافتی و پرداختی
  • و …

پیشنهاد می شود : کاهش مالیات شرکت با نیکان حسابرس 

مالیات بر گردش حساب های بانکی چگونه است ؟

اگر جزء افرادی هستید که به هر دلیل برای تراکنشهای بانکی خود به سازمان امور مالیاتی احضار شدید و یا بر میزان مالیات بر گردش حساب های بانکی خود شکایت دارید باید توجیه درست و کافی برای این تراکنشها داشته باشید . ولی این را به خاطر داشته باشید که قانع نمودن ممیزین مالیاتی اصلا کار ساده ای نیست .

اگر می خواهید پرونده مالیاتی خودتان را به سلامت از سازمان امور مالیاتی عبور دهید باید تسلط کافی و آگاهی لازم نسبت به قوانین مالیاتی داشته باشید و در این زمینه صاحب تجربه باشید . اما اغلب افراد و حتی شرکت ها این اطلاعات و آگاهی ها را ندارند و چه بسا متحمل مالیات زیادی می شوند .

کمک از مراکز مشاوره مالیاتی و شرکت های حسابداری معتبر نظیر شرکت حسابرسی نیکان حسابرس به شما کمک می کند تا پرونده های مالیاتی سنگین خود را حل کنید . شما با یک تماس می توانید با خیال راحت پرونده های مالیاتی خود را به نیکان حسابرس بسپارید و از پرداخت مالیاتهای سنگین معاف شوید .

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد .

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند .

در اینستاگرام ما را فالو کنید .

نوشته پیشین
صورت های مالی تلفیقی چیست ؟
نوشته بعدی
حسابرسی موارد خاص چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید