صورت های مالی تلفیقی - نیکان حسابرس

صورت های مالی تلفیقی چیست ؟

آیا در مورد صورت های مالی تلفیقی چیزی شنیده اید ؟ و یا می دانید کاربرد این صورت های مالی تلفیقی چیست ؟ در این مقاله با موسسه حسابداری نیکان حسابرس همراه باشید تا بیشتر با این مفهوم در مبحث حسابداری آشنا شوید .

صورت های مالی تلفیقی چیست ؟

وقتی که دارائی ها ، بدهی ها ، درآمد ، حقوق صاحبان سهام ، هزینه ها و جریان نقدی یک شرکت مادر به همراه شرکت های فرعی آن تحت یک صورت مالی برای یک واحد اقتصادی ارائه گردد به این صورت مالی تهیه شده صورت مالی تلفیقی گفته می شود .

به زبان ساده تر وقتیکه تعدادی از شرکتهای کوچک با هم ادغام میشوند و در قالب یک شرکت بزرگتر به سرپرستی یک واحد به فعالیت اقتصادی مشغولند ، لازمست که صورتهای مالی آنها بصورت تلفیقی از صورتهای مالی همه این شرکتها به اتفاق شرکت مادر در قالب شرکتی واحد با هدف یکپارچه شدن برای امور مالیاتی انجام گردد .

مقاله پیشنهادی : کاهش مالیات شرکت با نیکان حسابرس 

صورت های مالی تلفیقی - فواید تلفیق شرکتها

فواید تلفیق شرکتها چیست ؟

دلایل زیادی برای تلفیق شرکتها هست که از آن جمله میتوان به کاهش یا حذف هزینه های تکراری در شرکتهایی که کار واحدی انجام میدهند و یا افزایش اعتبار شرکتها اشاره کرد .

تلفیق شرکتها موجب افزایش امنیت تجارت و بهره وری آنها میشود . همین طور می توان به کاهش کاغذ بازی و بوروکراسی اداری بین این شرکتها اشاره کرد .

چه کسی باید نسبت به تهیه صورت های مالی تلفیقی اقدام نماید ؟

شرکت مادر باید نسبت به تهیه صورت سود و زیان تلفیقی شرکتهای کوچکتر و زیرمجموعه خود اقدام کند . ولی شرکتهای زیرمجموعه هم باید مستقلا نسبت به تهیه ترازنامه ، صورت سود و زیان انباشته و جاری و … اقدام کنند و این اطلاعات را به دست شرکت مادر برسانند .

پس اولین وظیفه جهت تهیه صورتهای مالی تلفیقی به عهده حسابداران شرکتهای کوچک و زیرمجموعه شرکت مادر است . قدم بعدی به عهده حسابدار شرکت مادر است که باید نسبت به تهیه صورتحساب تلفیقی اقدام نماید .

این محاسبات از نظر تعداد بسیار زیاد است و محاسبات پیچیده ای هم دارد و امکان خطای انسانی در آن بسیار زیاد است پس لازم است که از نرم افزارهای حسابداری برای تهیه این گزارشها و صورتهای مالی تلفیقی استفاده کرد .

همچنین می توان این امر را به موسسات حسابداری نظیر موسسه حسابداری نیکان حسابرس سپرد تا این کار را به صورتی دقیق و حساب شده به انجام رساند .

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

صورت های مالی تلفیقی - شرکتهای تلفیقی

چه شرکتهایی باید صورت های مالی تلفیقی تهیه کنند ؟

شرکتهایی که چندین شرکت را بعنوان زیرمجموعه خود دارند و به یک کسب و کار واحد مشغولند به طوری که هر کدام از شرکتها از نظر مالی از شرکت دیگر جدا هستند باید صورتهای مالی تهیه کنند . واحد مالی اصلی هم واحدیست که شرکتهای کوچکتر زیرمجموعه آن هستند .

صورت های مالی تلفیقی برای شرکتهایی است که هر یک امور مالی مجزا دارند و طبق استاندارد شماره 18 وقتی شرکت مادر میتواند بر شرکتهای زیرمجموعه اش کنترل داشته باشد که مالکیت آن شرکت مادر بالای پنجاه درصد باشد .

اگر بیش از پنجاه درصد سهام شرکتی توسط شرکت دیگر خریده شود شرکتی که خریدار است باید علاوه بر صورتهای مالی خود نسبت به تهیه صورت های مالی تلفیقی هم اقدام کند .

زیرا میزان دارایی ها ، بدهی ها و سرمایه شرکت و همچنین سهم هر یک از شرکتهای زیرمجموعه توسط این صورت های مالی تلفیقی مشخص می شود .

همچنین طبق استاندارد شماره 18 همه واحدهای تجاری که کل یا بیش از 90 درصد سهامشان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در مالکیت یک واحد تجاری دیگر است باید نسبت به تهیه صورت های مالی تلفیقی اقدام نمایند .

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد .

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند .

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .

نوشته پیشین
آیا جلوگیری از جریمه های مالیاتی امکان پذیر است ؟
نوشته بعدی
مالیات بر گردش حساب های بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید