حسابرسی موارد خاص - نیکان حسابرس

حسابرسی موارد خاص چیست ؟

حسابرسی موارد خاص در واقع حسابرسی اختصاصی اعداد و ارقام موجود در گزارشات است که توسط حسابرس مستقل انجام می گردد و او این گزارشات را بررسی نموده و با صراحت نظرش را بعنوان یک گزارشی حسابرسی بیان می دارد . این نوع حسابرسی اهداف گوناگونی دارد که از آن جمله می توان به بررسی صحت و سقم گزارش ها و صورت های مالی و یا رفع شدن شک و شبهه ها اشاره کرد .

بسیاری از تقلب ها و تخلف ها در این نوع حسابرسی کشف می شود پس حسابرس باید به اصول حسابداری و نرم افزارهای آن اشراف کامل داشته باشد و بتواند با مهارت کامل اطلاعات را تحلیل نماید .  شرکت حسابداری نیکان حسابرس ارائه کننده انواع خدمات مالی ، حسابداری و حسابرسی شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند .

حسابرسی موارد خاص چیست ؟

بررسی صورتهای مالی که در واحد حسابداری با مبنای حسابداری بغیر از استانداردهای حسابداری ثبت شده اند توسط یک حسابرس مستقل مورد بررسی قرار می گیرند و درستی و نادرستی آنها سنجش می شود . پس حسابرسی موارد خاص را می توان بازرسی یا ممیزی نیز تلقی کرد .

حسابرسی موارد خاص - حسابرسی صورتهای مالی

در چه صورتی کارفرما درخواست حسابرسی موارد خاص می نماید ؟

در مواردی خاص کارفرمایان درخواست حسابرسی موارد خاص می کنند که عبارتند از :

حسابرسی صورتهای مالی خلاصه شده

صورتهای مالی خلاصه شده نتیجه فعالیتهای مالی یک واحد را در یک دوره زمانی مشخص معین می کند . این صورتهای مالی اطلاعات مالی سالانه را ندارند و تنها به آن برهه زمانی مشخص تعلق دارند .

این نوع گزارشات مالی باید چارچوب استاندارد داشته باشند و جامع و دقیق تهیه شده باشند تا حسابداران ، تحلیلگران و سرمایه گذاران باتوجه به این صورتهای مالی و داده های آن بتوانند به تجزیه و تحلیل عملکرد شرکت بپردازند .

حسابرس باید شخصی بی طرف و مستقل باشد که مهارت خوبی در گفتار و نوشتار داشته باشد و کاملا حرفه ای و دقیق به بررسی اسناد و مدارک بپردازد تا هیچ اشتباه و تقلبی از نگاه او مخفی نماند .

حسابرسی صورتهای مالی جهت اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه های مالیاتی نوعی کارنامه مالی اشخاص حقیقی و حقوقی محسوب می شوند . صورتهای مالی که برای اظهارنامه مالیاتی تهیه می شوند براساس استانداردهای حسابداری نیستند و بر یک مبنای دیگر هستند . پس این صورتهای مالی با حسابرسی موارد خاص بررسی می شوند .

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

حسابرسی موارد خاص - دریافت و پرداخت نقدی

دریافت و پرداخت های نقدی

در مواردی که دریافتها و پرداختها به صورت نقدی صورت می گیرد باید گزارشات مالی توسط حسابرس موارد خاص مورد بررسی قرار گیرد .

رعایت مفاد قراردادها و قوانین گزارشگیری دستگاههای ذیصلاح

مفادی که در قرارداد ذکر گردیده و بایستی رعایت شود و همچنین بررسی مقرراتی که دستگاههای ذیصلاح قانونی جهت گزارشگری مالی درنظر دارند نیز در دسته حسابرسی موارد خاص قرار می گیرند .

حسابرس باید برداشتهایی که از مقررات و مفاد را دارد موردنظر قرار داده تا برداشت او درست باشد و در صورتهای مالی نیز به خوبی لحاظ شده باشد .

حسابرس موارد خاص گزارشی را تهیه می نماید که به یادداشت تشریحی با گزارش مالی اشاره می نماید .

حسابرسی اقلام خاص صورتهای مالی

اقلام صورتهای مالی نظیر حسابهای دریافتی مورد اظهارنظر واقع می شوند و حسابرس ابتدا صورتهای مالی را مورد بررسی قرار داده و درباره آن ها اظهار نظر می کند و بعد به اجزا می پردازد . پس این اقلام خاص هم حسابرسی می گردند .

کلام آخر

در پایان باید گفت که حسابرسی موارد خاص هم نظیر حسابرسی عمومی بایستی توسط افراد باتجربه و ماهر انجام شود تا این گزارش حسابرسی قابل استناد باشد . در این زمینه می توانید با شرکت حسابداری نیکان حسابرس تماس بگیرید .

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد.

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند .

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .

نوشته پیشین
مالیات بر گردش حساب های بانکی
نوشته بعدی
حسابداری تعهدی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید