حسابداری تعهدی - نیکان حسابرس

حسابداری تعهدی چیست ؟

جلوگیری از هدر رفت مالی یکی از کارهای حسابداری است و سازمان باید از ورودی ها و خروجیها اطلاعات کاملی داشته باشد . حسابداری تعهدی نوعی از حسابداری است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم و از مزایا و معایب آن با شما صحبت کنیم . شرکت حسابداری نیکان حسابرس شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند .

حسابداری تعهدی چیست ؟

در حسابداری بخشی به وجوه نقد و بخشی به امور غیر نقد مربوط می شود . منظور از حسابداری تعهدی در واقع عقد قراردادهای سازمان است و صرفا دریافتی و پرداختی ها را شامل نمی شود . حسابداری تعهدی به کلیه ثبتهای قراردادها و انجام پرداختی ها و معاملات که در یک زمان خاص صورت گرفته و همچنین همه ثبت حسابها و گزارشهای مالی می پردازد .

مقاله پیشنهادی : کاهش مالیات شرکت با نیکان حسابرس

حسابداری تعهدی - مزایا و معایب

مزایا و معایب حسابداری تعهدی

در مورد مزایای حسابداری تعهدی می توان گفت که با داشتن اطلاعات سازمانی می توان تجزیه و تحلیلهای مالی را صریح تر انجام داد و گزارشها و میزان درآمد و هزینه ها صحیح تر خواهد بود . از مزایای دیگر می توان به آگاه شدن از ارزش دارایی ها و موجودیهای سازمان نظیر تجهیزات و ماشین آلات اشاره کرد .

همچنین هزینه تمام شده همه پروژه ها و استهلاک و همه هزینه های سازمان را می توان تعیین کرد . در مورد معایب حسابداری تعهدی نیز باید گفت که در این نوع حسابداری با وجه نقد سر و کاری نیست و احتمال اینکه درآمد شناسایی شده وصول نگردد بسیار است .

ویژگی های حسابداری تعهدی

  • شناسایی و ثبت درآمد هزینه بدهی و طلب در دوره های مالی
  • استفاده از اصل تطابق درآمد و هزینه در این نوع حسابداری
  • اندازه گیری عملکرد مالی یک کسب و کار
  • کمک به مدیران در زمینه مدیریت منابع فعلی و برنامه ریزی های مالی آینده

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

حسابداری تعهدی - تفاوت با حسابداری مالی

تفاوت حسابداری تعهدی با حسابداری نقدی

این دو حسابداری دقیقا نقطه مقابل یکدیگر هستند . حسابداری نقدی با وجه نقد سر و کار دارد و همه مبادلات نقدی مورد بررسی هستند ولی در حسابداری تعهدی مبالغی که دریافت نشده اند مورد محاسبه و بررسی قرار می گیرند .

حسابداری تعهدی برای شرکتهایی که بر سود آوری تکیه ندارند و عملکردشان براساس سود مورد تحلیل و آنالیز قرار نمی گیرد زیاد مناسب نیست . همین طور این نوع حسابداری برنامه مناسبی را نمی تواند برای تخصیص هزینه های مشترک و منابع ارائه کند که این موضوع می تواند موجب شود در گزارشهای مالی اشکالاتی بوجود بیاید .

تاثیر حسابداری تعهدی

این نوع حسابداری می تواند اطلاعات گوناگونی را به اطلاعات مالی افزوده کند چرا که مواردی که در حسابداری تعهدی ذکر می شوند ابهامات بدهی ها و درآمدها را از بین می برند و کمک به پیش بینی دقیق درآمدهای سازمان می کنند . با استفاده از این حسابداری می توان مشکلاتی که بصورت احتمالی در مورد وجوه نقد پیش می آید شناسایی کرد و راهکارهای کاربردی در مورد آن ارائه کرد .

کلام آخر

در پایان باید گفت که حسابداری تعهدی باید توسط افراد باتجربه و ماهر انجام شود تا قابل استناد باشد . در این خصوص می توانید با شرکت حسابداری نیکان حسابرس تماس بگیرید .

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد .

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند .

در اینستاگرام ما را فالو کنید .

نوشته پیشین
حسابرسی موارد خاص چیست ؟
نوشته بعدی
انواع مالیات مستقیم و غیرمستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید