جریمه های مالیاتی - شرکت نیکان حسابرس

آیا جلوگیری از جریمه های مالیاتی امکان پذیر است ؟

امروزه یکی از اصلی ترین چالش های صاحبان کسب و کار کم کردن جریمه های مالیاتی است و این سوال که آیا جلوگیری از جریمه های مالیاتی امکان پذیر است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که بله امکان کاهش مالیات و همچنین جلوگیری از جریمه های مالیاتی امکان پذیر است ولی در این زمینه باید از اطلاعات بالایی در این زمینه برخوردار بود و یا از خدمات مالیاتی شرکتهای معتبر حسابرسی و حسابداری استفاده کرد .

شرکت حسابداری نیکان حسابرس می تواند شما را در زمینه کاهش مالیات و یا جلوگیری از جریمه های مالیاتی کمک کند . فقط کافیست با این شرکت تماس بگیرید .

جریمه های مالیاتی چیست ؟

کلیه صاحبین کسب و کار بعد از تاسیس و ثبت شرکت خود باید به قوانین مالیاتی اهمیت داده و به تعهدات خود پایبند باشند . یکی از علل بوجود آمدن جریمه های مالیاتی پرداخت نکردن به موقع مالیات توسط سازمانها و شرکتهاست . همچنین اگر پرداخت مالیات در موعد مقرر انجام نشود جریمه ها تصاعدی افزایش خواهد یافت که منجر به جریمه های مالیاتی سنگین می شود .

مطلب مرتبط : فرار مالیاتی چیست و چه عواقبی را به دنبال دارد ؟

جریمه های مالیاتی - جلوگیری از جریمه های مالیاتی

انواع جریمه های مالیاتی کدامند ؟

جریمه های مالیاتی انواع گوناگونی دارند که در اینجا به توضیح هر یک می پردازیم :

مالیات عملکرد

کلیه شرکتها باید به طور سالیانه گزارشی کامل از کلیه درآمدها و هزینه های خود به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. طبق ماده 190 قانون اگر شخصی اقدام به پرداخت جریمه مالیات عملکرد خود نکند یا پس از پایان زمان اعلام شده آنرا بپردازد علاوه بر آن بایستی 2.5 درصد جریمه بیشتری بپردازد. به ازای هر یک ماه که پرداخت این جریمه عقب بیفتد درصد آن افزایش خواهد یافت .

عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

اگر اظهارنامه مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی ارسال نشود جریمه در انتظارتان خواهد بود . این جریمه بسیار بالاست و ضرر زیادی به شما وارد خواهد کرد . طبق ماد 192 قانون اگر از تاریخ تعیین شده گذشته باشد و شما اظهارنامه مالیاتی را تحویل نداده باشید باید جریمه آنرا پرداخت کنید . به ازای هر ماه هم حدود 30 درصد جریمه افزایش پیدا می کند .

عدم ارسال ترازنامه

عدم ارسال ترازنامه و حساب سود و زیانها به سازمان امور مالیاتی جرم محسوب می شود که جریمه های مالیاتی در پی خواهد داشت . طبق ماده 193 قانون مالیاتهای مستقیم افرادیکه حساب سود و زیان شرکت و ترازنامه خود را به این سازمان ارسال نکنند جریمه های مالیاتی سنگینی در انتظارشان است . این جریمه به ازای هر ماه حدود 20 درصد به مالیات شما افزوده خواهد کرد .

پیشنهاد می شود : کاهش مالیات شرکت با نیکان حسابرس 

جریمه های مالیاتی - مالیات بر ارزش افزوده

ثبت درآمد غیرواقعی

برخی افراد درآمد واقعی خود را ثبت نمی کنند تا مالیات زیادی را پرداخت نکنند . در اظهارنامه مالیاتی باید درآمد واقعی ثبت شود و طبق ماده 194 قانون اشخاصی که مبلغ ثبت شده در اظهارنامه شان با واقعیت مغایرت داشته باشد جریمه های مالیاتی سنگینی را باید پرداخت کنند . این تفاوت نباید بیش از 15 درصد اختلاف داشته باشد در صورت بالاتر بودن جریمه به صاحب کسب و کار تعلق می گیرد .

جرایم مدیران شرکت

طبق ماده 195 قانون اگر صاحب شرکتی اظهارنامه مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی ارسال نکند مشمول جریمه های مالیاتی می شود . به ازای هر ماه عقب افتادن دو درصد به مبلغ اضافه می شود.

جرایم مدیر تصفیه

اگر صاحب کسب و کار و شرکت دارایی ها و اموال فردی حقوقی را قبل از تصفیه امور مالیاتی تقسیم نماید مرتکب جرم شده و باید جریمه آن را بپردازد . طبق ماده 196 قانون حدود 20 درصد مالیات باید پرداخت شود .

مالیاتهای تکلیفی

افرادیکه مسئول پرداخت مالیاتهای تکلیفی اند حقوقی یا حقیقی اند . این افراد چنانچه تکالیف سپرده شده به آنها را بدرستی اجرا نکنند باید مالیاتهای آنرا بپردازند . طبق ماده 199 قانون اگر فرد حقیقی یا حقوقی در اجرای مقررات کوتاهی نماید باید جریمه آن را پرداخت کند . اگر هر ماهی که جریمه پرداخت نگردد 2.5 درصد به این هزینه ها اضافه می شود .

مالیات ارزش افزوده

اظهارنامه ارزش افزوده شرکتها باید تا تاریخ تعیین شده ارسال شود ولی تا 15 روز پس از آن نیز به آنها مهلت داده می شود . اگر پرداخت مالیات صورت نگرفت باید جریمه آنرا بپردازند . طبق ماده 22 قانون اگر فرد در زمان تعیین شده اظهارنامه ارزش افزوده خود را ارائه نکند باید جریمه پرداخت کند .

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

جریمه های مالیاتی - بخشودگی مالیاتی

خدمات مالیاتی و راههای جلوگیری از جریمه های مالیاتی

برای جلوگیری از جریمه های مالیاتی ابتدا باید قوانین مالیاتی را بیاموزید که می توانید در شرکتهای مخصوص به این کار شرکت کنید . دوم با استخدام حسابداران با تجربه و متخصص می توانید از بروز جریمه های مالیاتی پیشگیری کنید .

ولی راه بهتر و راحت تر این است که خدمات مالیاتی و حسابداری خود را به یک شرکت حسابداری مطمئن و معتبر بسپارید . شرکت حسابداری نیکان حسابرس آماده ارائه خدمات مالیاتی و حسابداری قراردادی برای شرکت و کسب و کار شماست . کافیست با این شرکت تماس بگیرید .

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد .

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند . در اینستاگرام ما را فالو کنید .

نوشته پیشین
فرار مالیاتی چیست و چه عواقبی را به دنبال دارد؟
نوشته بعدی
صورت های مالی تلفیقی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید