تعریف حسابرسی - شرکت نیکان حسابرس

تعریف حسابرسی و تفاوت آن با حسابداری

برای تعریف حسابرسی می توان گفت که حسابرسی عبارت است از رسیدگی به مدارک و اسناد حسابداری و دیگر شواهدی که شرکتها و موسسات مورد رسیدگی از آن ها جهت تهیه صورت های مالی استفاده نموده اند و برای تهیه گزارشی که در آن شخص حسابرس نظر خود را مبنی بر این که آیا صورت های مالی تصویب کامل و مطلوبی از وضعیت مالی موسسه نشان می دهد یا خیر ارائه می کند .

یک شخص حسابرس از طریق کسب آگاهی از سیستم کنترل داخلی ، مشاهده دارائی ها ، بازرسی مدارک ، پرسش از منابع خارجی و داخلی و همچنین اجرای دیگر روش های رسیدگی شواهد لازم را جهت تعیین مطلوبیت یا مطلوب نبودن صورتهای مالی گردآوری می کند .

ما در این مقاله قصد داریم به تعریف حسابرسی و تفاوت آن با حسابداری بپردازیم پس با شرکت حسابداری نیکان حسابرس همراه باشید .

تعریف حسابرسی

حسابرسی یک فرآیند بسامان بشکل ارزیابی و جمع آوری بی طرفانه شواهد در مورد ادعاهای مربوط به وقایع اقتصادی و فعالیتهای یک شرکت برای تعیین انطباق این گزارشات با معیارهای از پیش تعیین شده و گزارش نهایی به اشخاص ذینفع است .

مطلب مرتبط : خدمات حسابداری برای صاحبان کسب و کار

تعریف حسابرسی - تفاوت با حسابداری

تفاوت حسابداری و حسابرسی در چیست ؟

حسابداری به فرآیند تهیه حساب های نهایی یک موسسه یا شرکت که مسئولیت آن به عهده مدیران و هیئت مدیره است می گویند در حالی که تعریف حسابرسی اینگونه است که شخص حسابرس به بررسی حسابهای نهایی که توسط مدیران تهیه شده می پردازد و گزارش و اظهارنظر خود را به صورت کاملا بی طرفانه اعلام می کند. به طور خلاصه می توان تفاوت حسابداری و حسابرسی را در موارد زیر خلاصه کرد :

از نظر موضوع :

موضوع حسابداری عبارتند از تهیه و تنظیم اسناد حسابداری ، ثبت اسناد در دفاتر و همچنین تهیه صورت های مالی ولی موضوع حسابرسی کنترل کردن و اظهار نظر در مورد صورتهای مالی آن شرکت است .

زمان انجام کار :

حسابداری به طور روزانه انجام می شود به طوری که یک حسابدار روزانه فعالیت های مالی و معاملات شرکت را در دفاتر ثبت می کند ولی حسابرس به صورت مقطعی و یا تنها در پایان سال مالی به بررسی مدارک و اسناد می پردازد .

تهیه گزارش :

حسابدار گزارشی را ضمیمه حسابهایی که تهیه کرده نمی کند در حالی که حسابرس پس از بررسی صورتهای مالی و حسابها گزارش تهیه می کند .

مسئولیت :

مسئولیت تهیه صورت های مالی به عهده هیئت مدیره موسسه یا شرکت است ولی مسئولیت حسابرس اظهارنظر در مورد گزارشی است که در مورد صورتهای مالی داده شده است .

مقاله پیشنهادی : اصلاح مالیاتی چیست؟

تعریف حسابرسی - انواع حسابرس

انواع حسابرسان و وظایف آن ها

 • حسابرس مستقل : وظیفه اعتباردهی به صورت های مالی و اظهارنظر در مورد آنها را به عهده دارد .
 • حسابرس داخلی : بازرسی و ارزیابی موثر بودن یا نبودن نحوه انجام وظایفی که به قسمتهای مختلف محول شده و همچنین همکاری با حسابرس مستقل از نظر تبادل اطلاعات را به عهده دارد .
 • حسابرس دیوان محاسبات : وظیفه حسابرسی دستگاههای دولتی برای تعیین این که آیا تخصیص اعتبارات منطبق با اهدال دولت هست یا خیر را به عهده دارد .
 • ممیز مالیاتی : وظیفه حسابرسی رعایت اظهارنامه های مالیاتی را دارد و همچنین محاسبه درآمد مشمول مالیات شرکت ها را بررسی می کند .

موازین رفتار حرفه ای یک حسابرس

 • رعایت استانداردهای عمومی و حسابرسی
 • داشتن استقلال
 • رعایت اصول حسابداری
 • بی طرفی و درستکاری
 • رازداری و عدم افشای اطلاعات محرمانه کارفرما
 • پرهیز از اعمالی که موجب بدنامی حرفه حسابرسی شود
 • عدم پرداخت نمودن حق کمیسیون جهت جذب مشتری بیشتر
 • مشروط نبودن حق الزحمه او به کسب نتیجه ای خاص
 • عدم تبلیغات و آگهی نادرست و گمراه کننده

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حسابداری مالیاتی چیست؟ پیشنهاد می شود .

تعریف حسابرسی - استخدام حسابرس

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس ، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری ، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها ، مالیات حقیقی ، حسابداری مالیاتی ، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌ دهد .

تیم متخصص نیکان حسابرس ، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌ های مالیاتی شما جلوگیری کنند . در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

نوشته پیشین
آشنایی با حسابداری مالیات بر درآمد
نوشته بعدی
فرار مالیاتی چیست و چه عواقبی را به دنبال دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید