آشنایی با خدمات مالیاتی در سال 1401

انجام امور مالیاتی یکی از مهم ترین کارهای حسابداری یک شرکت می باشد.  از مهم ترین کارهای مربوط به مالیات ، تنظیم اظهارنامه مالیاتی ، تنظیم کردن صورت های مالی و دادرسی مالیاتی می باشند.

این عملیات توسط مدیران به شرکت های مالیاتی سپرده می شود تا به صورت دقیقی انجام گیرد زیرا این کارها دارای حساسیت بالایی می باشد. با توسعه کسب و کارها و انجام امور تخصصی شرکت ها توسط مدیران ، مراکز تخصصی برای رسیدگی به امور مالیاتی ایجاد شده اند.

زمانی که در انجام کارهای مالیاتی قواعد و اصول آن رعایت نشود ، جرایم سنگینی به حساب مدیران سازمانها اضافه می شود.هر شرکت حسابداری شامل نرخ خدمات مالیاتی مختص خود است که با دیگر شرکت ها متفاوت می باشد.

شما می توانید خدمات مالیاتی خود را به موسسه ای واگذار کنید که علاوه بر داشتن سابقه کافی ، بتوانید با خیال آسوده امور خود را به آنها بسپارید.

همچنین شامل کادر باتجربه و متخصص حسابداران مالیاتی باشد تا با کیفیت ترین و برترین خدمات مبنی بر امور مالیاتی را برایتان انجام دهند.

بدین منظور ما به شما شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس را پیشنهاد می دهیم . این شرکت با داشتن سابقه چندین ساله در حوزه امور مالیاتی ، دارای متخصص ترین حسابداران می باشد تا با کیفیت ترین و تخصصی ترین خدمات را عرضه کند. برای دریافت مشاوره مالیاتی با تیم نیکان حسابرس در تماس باشید.

موارد مهم خدمات مالیاتی

از مهم ترین خدمات مالیاتی می توان به : امور مربوط به مالیات حقوق ، مالیات بر ارزش افزوده ، ارائه مشاوره های مختلف مالیاتی ، امور مربوط به صورت های مالی و نظارت بر آن ها ، تهیه ی صورت حساب های فصلی و اظهارنامه مالیاتی.

 

خدمات مالیاتی- مشاوره مالیاتی

 

تحریر دفاتر

یکی از خدماتی که شرکت های خدمات مالی عرضه می کنند ، تحلیل دفاتر قانونی می باشد. شرکت های می توانند به سایت ثبت شرکت ها رجوع کنند و دفاتر پلمپ شده را دریافت کنند تا در سال مالیاتی جدید آن ها را به کار ببرند.

طراحی دفاتر توسط نیروهای متخصص صورت می گیرد. از نکاتی که در طراحی این دفاتر باید رعایت شود ، دقت به شیوه نامه خدمات تحریر دفاتر قانونی می باشد. شرکت ها برای ممانعت از هر مورد اشتباه احتمالی ، تحریر دفاتر خود را به متخصصین می سپارند.

ارائه اظهارنامه مالیات بر عملکرد

تمامی اطلاعات کارکرد شرکت ها باید به ارگان امور مالیاتی عرضه شود. ارگان ها باید از کلیه عملکردهای صورت گرفته مطلع شوند. کلیه عملیاتی که شخص حقوقی و حقیقی در طول یک سال انجام داده است ، عنوان می شود و وضعیت مالی شرکت را مطرح می نماید.

ارگان امور مالیاتی زمان مشخصی را برای شرکت ها عنوان می کند تا در این بازه زمانی اظهارنامه شان را عرضه نمایند. بعد از اتمام سال افراد حقوقی به میزان 4 ماه وقت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را به ارگان مربوطه ارائه دهد. ولی افراد حقیقی باید به مدت بازه زمانی 3 ماه ارائه دهند.

اطلاعات اظهارنامه از جهت سازمان امور مالیاتی حائز اهمیت می باشد. اظهارنامه شامل صورت سود و زیان و ترازنامه می باشد که باید خیلی دقیق کامل شود. توسط این اظهارنامه وضعیت مالی شما مشخص می گردد بدین ترتیب می توانید مالیات خود را پرداخت نمایید. تکمیل کردن اظهارنامه از نکات مهمی است ک باید توجه کنید. بنابراین هر گونه خطایی در این زمینه می تواند جریمه سنگین یا محرومیت را به همراه داشته باشد.

برای شناخت و توضیحات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله جرایم مالیاتی را مطالعه کنید.

 اظهارنامه مرتبط با مالیات بر ارزش افزوده

یکی دیگر از مواردی که باید تکمیل گردد ، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده می باشد. این مورد به صورت فصلی می باشد. افراد تا 15 روز پس از اتمام فصل ، بابت ارائه این اظهارنامه مهلت دارند. تمامی اطلاعات مالی مبنی بر ارزش افزوده در این اظهارنامه قید می شود.

صورت معامله فصلی

کلیه افرادی که از واجدین پرداخت مالیات می باشند باید در پایان هر فصل صورت معاملات فصلی را گزارش دهند. توجه داشته باشید که برای این صورت معاملات فصلی هم یک بازه زمانی در نظر گرفته شده است که به میزان 45 روز پس از اتمام هر فصل می باشد.

صورت معاملات فصلی شامل اطلاعات مختلفی می باشد از جمله : خرید و فروش های مختلف ، معاملات انجام شده در فصل و … می باشند. همچنین اطلاعات هویتی و فردی هم باید قید گردد. صورت معامله فصلی هم یکی دیگر از موارد مهمی می باشد که باید با دقت تکمیل گردد. در تمامی عملیات مالیاتی ، زمانبندی و دقت از موارد مهمی می باشند.

پیگیری اسناد دفاع ، مالیاتی و لایحه نویسی

یکی از شاخص ترین موارد خدمات مالیاتی ، پیگیری و دفاع از پرونده های مالیاتی می باشد. از وظایف مشاور مالیاتی می توان به حل و فصل کردن تمامی مشکلات پرونده های مالیاتی اشاره کرد و همچنین دفاع از حقوق مودی می باشد. کارشناسان مالیاتی می توانند شما را در بسترهای مختلفی مانند کمیسیون های حل اختلاف سازمان امور مالیاتی ، شرکت در جلسه های هیات ها و تنظیم لایحه هدایت و راهنمایی کنند.

پیشنهاد می کنیم: مقاله آشنایی با حسابداری دو طرفه یا دوبل را مطالعه کنید.

گرفتن گواهینامه ارزش افزوده

این گواهی نامه به نام گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده هم مشهور می باشد. تمامی دریافت کنندگان مالیات بر ارزش افزوده باید دارای این گواهینامه باشند. زمانی که ثبت نام نهایی شود و اظهارنامه سه ماهه عرضه گردد، نامه ای مبنی بردرخواست دریافت گواهی نامه به سازمان امور مالیاتی تنظیم می گردد.

طی بررسی اسناد و نامه توسط سازمان امور مالیاتی و در صورت عدم مشکل آن ها ، گواهینامه 6 ماهه صادر می گردد. بعد از اتمام بازه زمانی 6 ماهه ، گواهینامه باید مجددا تنظیم گردد. در صورت دریافت مالیات بر ارزش افزوده بدون داشتن گواهینامه ، به صورت غیرقانونی می باشد و تمامی متخلفان باید مشمول جریمه شوند. بدین جهت تمدید به موقع آن ضروری می باشد.

مشاوره های مالیاتی

مالیات از موضوعات گسترده و مهمی می باشد. در صورت تخلف یا کوتاهی در این امر مشمول عواقب جبران ناپذیر برای آن مجموعه می باشد. پیگیری امور مربوطه و تهیه وتنظیم اسناد توسط متخصصان انجام می گردد تا عاری از نقص باشد.

شرکت ها از جهت انجام امور مالیاتی به دو صورت فعالیت دارند: نوع اول بدین صورت می باشد که کلیه عملیات مالیاتی خود را برون سپاری می کنند و انجام این امور با هدف بهره مندی از تجربه های شرکت های معتبر خدماتی مالیاتی صورت می پذیرد.

نوع دوم بدین صورت می باشد که شرکت ها علاوه براستخدام نیروهای مورد نظر خود ، نیاز به مشاوران مالیاتی دارند تا برای اطلاع از قوانین به روز، تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و … از مشاوران مالیاتی کمک بگیرند تا از درستی روال کاری خود مطمئن گردند.

ارائه گزارش مالیات حقوق پرسنل

از مهم ترین کارهای مربوط به مالیاتی وحسابداری ، حقوق پرسنل می باشد. پرداخت حقوق و مزایا باید به درستی صورت پذیرد. انجام محاسبات کسورات قانونی از جمله : مالیات و بیمه هم از دیگر مواردی است که باید انجام گیرد.

تمامی مدیران هر مجموعه مکلف اند پیش از شروع به پرداخت حقوق کارکنانشان ، کسورات قانونی را محاسبه کنند و به حساب موسسه های مربوط پرداخت نمایند.

قوانین مبنی بر محاسبات مالیات حقوق هر ساله متفاوت می باشد و باید با دقت صورت گیرد. مطلع شدن از این قوانین و پیگیری اخبار جدید در حوزه خدمات مالیاتی حائز اهمیت می باشد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خدمات مالیاتی مقاله آشنایی با خدمات مالیاتی را بخوانید.

انواع قرارداد خدمات مالیاتی

قرارداد به صورت پروژه ای

قرارداد به صورت ماهیانه

قرارداد پشتیبانی برای خدمات مالیاتی

انجام امور خدمات حسابداری مالیاتی توسط شرکت نیکان حسابرس

شرکت نیکان حسابرس با داشتن چندین سال سابقه در زمینه حسابداری مالیاتی، مالیات بر شرکت ها و سایر خدمات مالیاتی خدمت می کند. توسط مشاوران مالیاتی این مجموعه می توانید کلیه خدمات مالیاتی خود را انجام دهید.

نوشته پیشین
قوانین مالیات شرکت ها در سال 1401
نوشته بعدی
مسئولیت های حسابدار مالیاتی شرکت نیکان حسابرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید