معافیت های مالیاتی

شرایط معافیت مالیاتی در سال 1401

مالیات از مباحث پیچیده ای است که بسیاری از صاحبان کسب و کار درگیر آن هستند. برخی از آن ها به دلیل عدم آگاهی از قوانین مالیات مجبور به پرداخت مالیات های سنگین می شوند.

در این میان بعضی از شرکت ها هستند که با توجه به شرایط خاصی از پرداخت مالیات معاف هستند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله شما را با موضوع معافیت مالیاتی و شرایط آن بیشتر آشنا سازیم. از اینکه با شرکت نیکان حسابرس همراه هستید، سپاسگذاریم.

مفهوم معافیت مالیاتی

مالیات در سرمایه کشور و تامین درآمد و هزینه های دولت نقش بارزی دارد. مالیات به صورت عموم به دو دسته تقسیم می شوند.

1- مالیات مستقیم

2- مالیات غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم بر روی کالاها وضع می شود و پرداخت آن توسط مردم صورت می گیرد. به دلیل اینکه به طور مستقیم از آن ها دریافت نمی گردد، به آن معافیت مالیاتی نیز گفته می شود. این موضوع بسته به شرایط خاص متفاوت است و برخی افراد از این سیاست حمایتی دولت بهره مند می شوند.

اگر در مورد قوانین مالیاتی آگاه باشید، می توانید از این فرصت ها استفاده کنید و هزینه های مالی خود را تا حدی کاهش دهید. برای اینکه بهتر بدانید که چه کسانی شامل معافیت مالیاتی می شوند تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خدمات مالیاتی مقاله آشنایی با خدمات مالیاتی را بخوانید.

معافیت های مالیاتی - انواع مالیات

مشاغلی که شامل معافیت مالی می شوند

همان طور که اشاره کردیم، معافیت مالیاتی شامل حال همه افراد نمی شود. زیرا یکی از راه های کسب درآمد دولت از طریق پرداخت مالیات مردم می باشد.

اگر برنامه معافیت مالیاتی برای همه کسب و کارها انجام شود، دولت با مشکلات کسری بودجه مواجه خواهد شد. به همین دلیل ممکن است هزینه مالیات برای مشاغل دیگر افزایش یابد.

بر اساس قوانین مالیاتی برخی مشاغل هستند که بنا به دلایلی معاف از مالیات هستند. در اینجا چند مورد مهم را بیان می کنیم.

  • مشاغل تولیدی و معدنی
  • حوزه کشاورزی و روستایی
  • آموزشی و ورزشی
  • هزینه های درمانی
  • صادرات محصول
  • صنایع دستی
  • بورس
  • متفرقه

پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با خدمات مشاور مالیاتی در سال 1401 را مطالعه کنید.

انواع معافیت های مالیاتی در مناطق کمتر توسعه یافته

درآمدی که از فعالیت های تولیدی و خدماتی بدست می آید، از تاریخ شروع فعالیت به مدت 5 الی 10 سال با نرخ صفر از مالیات معاف هستند. در چنین حالتی مودیان ملزم به تحویل اظهارنامه، مدارک حسابداری و دفاتر قانونی به سازمان امور مالیاتی هستند. کاشناسان مالیاتی پس از بررسی مستندات میزان مالیات مودیان را با نرخ صفر محاسبه می کنند.

اگر در یک مرکز تولیدی بیشتر از 50 نیرو در حال فعالیت باشند و هر سال تا 50 درصد افزایش نیرو وجود داشته باشد، بر اساس میزان افزایش کارکنان، یک سال افزوده می شود.

واحدهای اقتصادی که در شهرک های صنعتی موقعیت دارند، میزان مالیات آن ها با نرخ صفر، به مدت 2 سال محاسبه می شود. در حالی که در مناطق کمتر توسعه یافته تا 3 سال افزایش می یابد.

معافیت مالیاتی سود ابرازی

سود مربوط به شرکت های تعاونی که به منظور توسعه واحدهای صنعتی و معدنی مصرف گردیده است، تا 50 درصد از مالیات معاف می گردند. این امر در صورتی امکان پذیر است که مجوز ایجاد طرح را از وزارتخانه مربوطه دریافت نماید.

اگر هزینه مذکور کمتر یا مازاد بر سود ابرازی همان سال باشد، شرکت با توجه به محاسبه مالیات سود ابرازی می تواند تا مدت 3 سال از معافیت برخوردار شود.

درصورتی که شرکت مربوطه در طی یک سال پس از مهلت تعیین شده، اجرای طرح را متوقف کند، یا به هر دلیلی از ادامه کار منصرف شود، به میزان معافیت های مالیاتی تعیین شده از شرکت مربوطه اخذ خواهد شد.

معافیت های مالیاتی حوزه کشاورزی، روستایی و عشایری

کل درآمد مربوط به صندوق حمایت از بخش کشاورزی، روستایی، کارگران، کارمندان، دانشجویان و دانش آموزان معاف از مالیات هستند. از همین رو، طبق قانون مالیات، دولت تمام مالیات بر درآمدی که مربوط به سود ابرازی تعاون روستایی می شود، را در وجه سازمان مذکور مسترد می نماید.

معافیت مالیاتی مربوط به هزینه های درمانی

هزینه های درمانی اغلب به منظور معالجه یکی از افراد خانواده مصرف می شود. اگر مودی مقیم کشور ایران باشد و با اخذ گواهی و تایید وزارت بهداشت و درمان ادامه درمان خویش را در خارج از کشور انجام دهد، از درآمد مشمول مالیاتی مستثنی می گردد. اگر بیمار دچار معلولیت یا بیماری صعب و العلاج باشد، تمام هزینه های درمانی، مراقبت و توانبخشی آن ها نیز کسر می گردد.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی تهیه صورت های مالی در سال 1401 را از دست ندهید.

معافیت های مالیاتی اماکن مذهبی

تمام اماکن زیارتی مانند حرم امامان معصوم، مساجد، تکیه خانه ها، و غیره از پرداخت مالیات مستثنی هستند. ممکن است بقاع متبرکه دیگری هم وجود داشته باشد که از سوی سازمان اوقاف تشخیص داده می شود.

علاوه براین، تمام هدایای نقدی و غیر نقدی سازمان هلال احمر، بیمه خدمات، صندوق پس انداز بازنشستگی، سازمان تامین اجتماعی، نهادهای انقلاب اسلامی و غیره نیز شامل طرح معافیت مالیاتی هستند.

معافیت مالیاتی صادرات کالا

هر نوع کالای صنعتی، کشاورزی، دام، طیور و غیره که برای دستیابی به اهداف صادرات کالاهای غیر نفتی به کشورهای خارج صادر می گردند، معاف از مالیات هستند. لیست کالاهایی که شامل این طرح هستند با پیشنهاد وزارتخانه امور اقتصادی و به تصویب هیئت وزیران تعیین می شود.

کسانی که علاوه برصادرات در زمینه دیگری هم فعالیت دارند، این را به یاد داشته باشند که هر گونه ضرر و زیان ناشی از صادر کردن کالاهای معاف از مالیات در محاسبه مالیات منظور نخواهد شد.

با با نیکان حسابرس، از معافیت مالیاتی خود آگاه شوید

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، معافیت مالیاتی از مواردی است که برخی از اشخاص حقوقی و شرکت ها از پرداخت آن معاف هستند. برای اینکه از شرایط و قوانین آن آگاه باشید باید از تجربه موسسات حسابداری مالیاتی در این زمینه کمک بگیرید.

شرکت حسابداری مالیاتی نیکان حسابرس با تجربه چندین ساله و مدیریت موفق، هر گونه خدمات حسابداری، مشاوره مالیاتی، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، مالیات بر درآمد و غیره را برای شما ارائه می کند.

نوشته پیشین
مسئولیت های مشاوره مالیاتی نیکان حسابرس
نوشته بعدی
آشنایی با شرایط ارائه صورت معاملات فصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید