تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تنظیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در سال 1401

مالیات از قوانینی است که برای هر شخص حقیقی و حقوقی الزامی است. به همین ترتیب، نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیز برای هر یک فرق دارد.

در این مقاله قصد داریم درمورد اظهارنامه مالیاتی و نحوه تنظیم آن صحبت کنیم و در مورد تفاوت های آن اطلاعاتی را ارائه دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نحوه محاسبه مالیات

در ایران، مالیات به دو صورت محاسبه می شود: 1- مالیات علی الراس 2- مالیات خود اظهاری

در نوع اول، کارمندان اداره مالیات خودشان میزان مالیات پرداختی را مشخص می کنند. در صورتی که در نوع دوم چنین نیست. در مالیات خود اظهاری، خود شخص حقیقی یا حقوقی میزان مالیات، سود و درآمد را تعیین می کند و نسبت به پرداخت مالیات اقدام می کند.

اما در علم مالیات اصطلاح دیگری به نام سال مالیاتی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم. سوال دیگر این است که چه کسی باید وظیفه تکمیل اظهارنامه مالیاتی را بر عهده دارد؟

منظور از سال مالیاتی، یک سال شمسی است که 12 ماه را در بر میگیرد. در مورد اشخاص حقوقی کمی متفاوت است. به طوری که سال مالی آن ها بر طبق سال مالی شرکت شان است. زیرا سالی مالی اشخاص حقوقی مطابق با اساسنامه آن ها نیست.

پیشنهاد می کنیم در مورد قوانین مالیات شرکت ها بیشتر مطالعه کنید.

تعریف اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی در حقیقت یک کارنامه مالی است که هر سال به منظور محاسبه مالیات به سازمان مالیاتی ارائه می شود. این امر در هر دو روش خود اظهاری و علی الرأس یکسان است.

خوشبختانه امروزه از طریق سامانه مربوطه می توانید به صورت آنلاین این کار را انجام دهید. تاریخ اظهارنامه مالیاتی نیز برای هر کدام متفاوت است.

به عنوان مثال، اشخاص حقیقی باید چهار ماه پس از تمام شدن سال مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی را تحویل دهند. در صورت مغایرت با سال مالیاتی، می توان سال مالیاتی اساسنامه را در نظر گرفت.

شما می توانید با مراجعه به سایت www.tax.gov.ir تمام امور مربوط به اظهارنامه مالیاتی را به صورت آنلاین و بدون حضور مودی انجام دهید. در فرم های مربوطه شما باید میزان درآمد، بدهی، سرمایه، بخشودگی مالیاتی و موارد مهم دیگر را ذکر کنید.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی - حسابداری مالیاتی

اشخاصی که باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند

بر طبق قانون مالیات، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی موظف هستند تا مالیات را براساس حقوق و درآمد شرکت پرداخت کنند. در نظام مالیاتی کشور، بر اساس روش خود اظهاری میزان مالیات تعیین شده توسط اشخاص حقوقی و حقیقی مشخص می شود و اظهارنامه مالیاتی تحویل داده می شود.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی برای اشخاصی که چه در ایران و چه در خارج از ایران در حال فعالیت هستند، الزامی است. قانون اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص غیر ایرانی که در ایران فعالیت هایی در زمینه تعلیماتی، واگذاری امتیازات و غیره دارند تعرفه هایی را تعیین کرده است که ملزم به پرداخت آن هستند.

اشخاصی که ملزم به پرداخت مالیات و تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیستند

از جمله افرادی که مجبور به پرداخت مالیات و اظهارنامه مالیاتی نمی باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اداره شهرداری
 • موسسات دولتی
 • وزارتخانه ها
 • ارگان هایی که بودجه آن ها از طرف دولت تامین می شود
 • شرکت های تعاونی

تعرفه مالیات برای اشخاص حقیقی و حقوقی

در ابتدا باید گفت که تمام این تعرفه های مالیاتی فوق مشمول کسانی هست که سال مالی آن ها از سال 94 شروع شده است. به صورت عموم، افراد حقیقی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول کسانی هستند که میزان فروش و درآمدی که در سال قبل دارند بیشتر از 3 میلیارد تومان باشد. به عبارت دیگر، تمام مشاغلی که دارای فعالیت بزرگ و کوچک هستند جزو این دسته قرار می گیرند. از جمله این مشاغل می توان به (وارد کنندگان و صادرکنندگان، کارخانه داران، صاحبان هتل، صاحبان فروشگاه ها و بیمارستان ها و غیره) اشاره کرد.
 • گروه دوم، کسانی می باشند که درآمد فروش شان بین یک میلیارد تا سه میلیارد تومان باشد.
 • دسته سوم مشاغل کوچک را در بر می گیرد و نسبت به گروه های اول و دوم تعهدات کمتری دارند.

تمام اشخاص هر گروه باید تا سه سال به تعهدات خود عمل کنند و به دسته پایین تری نزول نکنند. برای تمام شرکت ها بدون توجه به مبلغ، نرخ 25 درصد مالیات محاسبه می گردد.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی تهیه صورت های مالی در سال 1401 را از دست ندهید.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی - نیکان حسابرس

مراحل تکمیل و تحویل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

علی رغم چند سال قبل، که باید با مراجعه حضوری به دفاتر مالیاتی امور مربوط به اظهارنامه مالیاتی را تحویل می دادید. اکنون می توانید از طریق سامانه مربوطه فرآیند بارگذاری مدارک و مستندات لازم را انجام دهید. در ادامه مراحل تکمیل و ارسال فرم های اظهارنامه مالیاتی را به شما توضیح خواهیم داد.

ابتدا به آدرس اینترنتی tax.gov.ir بروید و پس از ثبت نام، فرم اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و ثبت کنید. در این فرم باید اطلاعات مهمی از قبیل هویت شخصی، میزان درآمد، بدهی ها و غیره را مشخص کنید.

پس از تکمیل فرم، یک نسخه پیش نویس از اظهارنامه را چاپ کنید و از درست بودن اطلاعات اطمینان حاصل کنید.

با کلیک روی دکمه ارسال، تمام فرم ها به سازمان امور مالیاتی فرستاده می شود و در صورت ارسال موفق یک کد رهگیری بدست خواهید آورد. شما می توانید توسط کد رهگیری صدور قبض مالیاتی را درخواست داده و به طرق مختلف مالیات تعیین شده را پرداخت کنید.

از طریق راه های ارتباطی تماس با ما می توانید از مشاوره مالیاتی تیم خبره شرکت نیکان حسابرس بهره مند شوید.

اظهارنامه مالیاتی افراد حقوقی

تمام اشخاص حقوقی همانند افراد حقیقی مکلف به پرداخت مالیات و تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند. شما به عنوان یک شرکت حقوقی باید تمام مدارک و مستندات مربوط به اظهارنامه، حساب سود و زیان و غیره را تا 4 ماه پس از اتمام سال مالیاتی به همراه لیست شرکا و سهام داران و میزان سهم هر کدام را به اداره امور مالیاتی تحویل و پرداخت نمایید.

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، اشخاص حقوقی شامل شرکت ها، موسسات، کارخانه ها و کسانی که توسط اداره ثبت شرکت تایید شده اند می باشد.

اطلاعاتی که برای تهیه اظهارنامه مالیاتی لازم است

 • مدارک مربوط به سود و زیان
 • ترازنامه افراد حقیقی
 • میزان درآمد و فروش
 • صورت حساب اولیه کالا
 • قراردادها مربوط به پیمانکاری و بهای تمام شده پروژه
 • بدهی های پرداخت نشده
 • ذکر کردن مبلغ مالیات های پرداخت نشده
 • میزان فروش سال قبل و میران افزایش آن
 • اطلاعات مربوط به ملک

مزایای تکمیل اظهارنامه مالیاتی

با توجه به اینکه فرآیند تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی نسبتا زمان بر می باشد، اما این کار به مودیان کمک می کند تا از مزایای قانونی آن بهره مند شوند. بر اساس قانون مالیات افراد حقوقی یا شرکت هایی که سه سال پی در پی اظهارنامه مالیاتی آن ها در زمان مشخص به اداره مالیات ارسال و قابل قبول واقع شود، 5 درصد پاداش خوش حسابی به آن ها تعلق می گیرد.

تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی با نیکان حسابرس

برای اینکه بدون دردسر امور مالیاتی شرکت خود را در زمان کوتاه انجام دهید، بهتر است با یک تیم متخصص و با تجربه مشورت کنید. این کار به شما کمک می کند تا در امور مالیاتی شما نظم دهی صورت گیرد و از افزایش مالیات و پرداخت جریمه های سنگین جلوگیری شود.

به همین منظور، شرکت نیکان حسابرس ، با چندین سال تجربه در زمینه امور مالیاتی تلاش دارد تا شما را در امور مربوط به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و صورت معاملات فصلی به سازمان امور مالیاتی راهنمایی کند.

نوشته پیشین
آشنایی با خدمات مالیاتی در سال 1401
نوشته بعدی
مسئولیت های حسابدار مالیاتی شرکت نیکان حسابرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید