اعتراض مالیاتی

اعتراض مالیاتی چیست؟

اگر به میزان مالیاتی که از سوی اداره مالیات مشخص شده است، اعتراض دارید، می‌توانید اعتراض مالیاتی خود را به اداره امور مالیاتی ارائه دهید. همچنین می توانید درخواست تعویق پرداخت آن را داشته باشید.

مالیات

با توجه به قانون سازمان امور مالیاتی کشور به ازای خدماتی که دولت‌ها به افراد جامعه ارائه می دهند، به دو صورت از آنها مالیات دریافت می کنند. یک نوع مالیات مستقیم که به مالیات بر درآمد و دارایی معروف است و دیگری مالیات غیرمستقیم است، همان طور که از نام آن مشخص است، به صورت غیرمستقیم و به صورت روزانه مانند مالیات بر ارزش افزوده از افراد جامعه دریافت می شود.

این نوع درآمد در همه جوامع با یکسری قوانین متفاوت دریافت و جزو درآمدهای اصلی دولت محسوب می شود.

چگونگی مالیات مستقیم

همه صاحبان درآمد و دارایی با توجه به رسته خود به صورت 6 ماهه یا سالانه و براساس سال مالی خود، مالیات خود را باید پرداخت کنند. به این صورت که تمام صورت هزینه ها و درآمد خود را با کمک یک مشاوره مالی و حسابدار مالیاتی خود براساس سندهای مالی جمع آوری کرده و به صورت خوداظهاری به اداره مالیات ارائه می دهند.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی

از ابتدا تنظیم اظهارنامه مالیاتی به صورتی کتبی بوده و به همین صورت در اختیار اداره مالیات قرار داده می شد؛ ولی در چند سال اخیر با توجه به رشد و پیشرفت دنیای الکترونیک  و دسترسی بهتر، همه مودیان باید در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام کنند تا بتوانند بعد از تشکیل پرونده و دریافت مالیات، در موعد مقرر اظهارنامه خود را در این سامانه بارگذاری کنند.

نکته بسیار مهم در تنظیم اظهارنامه مالیاتی این است که تمام موارد ذکر شده در آن باید به صورت واقعی و روشن باشد؛ بنابراین اگر غیرواقعی بودن صورتحساب ثابت شود، با مودی به عنوان مسئول پرونده براساس قانون برخورد خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر این مقاله شرایط ثبت اعتراض مالیاتی در سال 1401 پیشنهاد می شود.

مشاوره مالیاتی

نحوه پرداخت مالیات

بعد از ارائه اظهارنامه برای همه مودیان، به میزان مشخص مالیات تعیین خواهد شد، به این صورت که بعد از مشخص شدن مقدار مالیات تا یک تاریخ مشخص، مودی باید مالیات را پرداخت کند؛ در غیر این مشمول جریمه خواهد شد.

چگونگی اعتراض مالیاتی

به برگه ای که از سوی اداره مالیات مقدار مالیات شما را مشخص می کند و در زمان مشخص باید آن را بپردازید، برگه ارزیابی مالیاتی می گویند. در گذشته این برگه به آدرس پستی مودی ارسال می شد، ولی با توجه به الکترونیکی شدن فرایند مالیاتی، برگه ارزیابی نیز به صورت الکترونیک در سامانه امور مالیاتی مودی قرار داده می شود.

در برگه ارزیابی به جز میزان مالیات، مواردی از قبیل اینکه اگر مودی به مقدار آن اعتراض دارد و نحوه ثبت اعتراض مالیاتی توضیح داده شده است.

در همین راستا هنگام ثبت اعتراض مالیاتی باید توضیح داده شود که شما نسبت به چه میزانی از مالیات اعتراض دارید و باید این را نیز بدانید با استناد به چه مدارکی نسبت به آن اعتراض شما وارد خواهد بود. شما می توانید این کار را با کمک یک مشاوره مالیاتی مانند نیکان حسابرس انجام دهید تا در فرایند اعتراض به میزان مالیات خود موفق شوید.

اطمینان از ثبت اعتراض مالیاتی

برای این کار باید مطمئن شوید که اعتراض شما توسط مشاور مالیاتی (یا شخص خودتان) در زمان مشخص شده (حداکثر 30 روز بعد از برگه ارزیابی) و به موقع در اداره امور مالیاتی به ثبت رسیده است.

نحوه ثبت اعتراض نیز در سایت سازمان امور مالیاتی توضیح داده شده است و تنها به صورت الکترونیکی مورد پذیریش است.

بعد از این مرحله باید منتظر پاسخ اداره مالیات نسبت به اعتراض مالیاتی خود باشید، اغلب روند پاسخگویی به این موارد در طول 6 هفته پس از ثبت اعتراض صورت می گیرد.

نکات مهم در ثبت اعتراض مالیاتی

نوع مالیات: اعتراض فقط درباره مالیات هایی مورد پذیرش است که به صورت مستقیم بر درآمد و دارایی تعلق می‌‎ گیرد.

میزان مالیات: در اعتراض خود باید به صورت دقیق قسمتی از ارزیابی را که با آن مخالف هستید، مشخص کنید. اداره مالیات مربوط به پرونده مالیاتی شما، اعتراض را به عنوان درخواست تعلیق پرداخت می داند.

پرداخت مالیات: در صورت مخالفت با بخشی از کل مبلغ، فقط می توانید برای آن میزان اعتراض کنید و باید تمام یا بقیه مبلغ را به موقع پرداخت کنید تا مشمول جریمه نشوید. بعد از اینکه اعتراض مورد پذیرش قرار گرفت، مبلغ اضافی به شما برگشت داده خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر این مقاله تنظیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در سال 1401 پیشنهاد می شود.

مشاوره مالی

مدت زمان مشخص برای پرداخت مالیات

با پرداخت مالیات در مدت زمان مشخص شده می توانید از پرداخت جریمه برای نپرداختن مالیات خودداری کنید. همان طور که بیان شد در صورت اثبات اعتراض، مبلغی را که با آن مورد موافقت شما نبوده است، به شما بازگردانده خواهد شد.

ثبت اعتراض و پاسخ به آن

معمولاً اداره امور مالیاتی ظرف 6 هفته پس از دریافت اعتراض شما نظر خود را اعلام می کند. همچنین اداره امور مالیاتی می تواند در صورت نیاز به زمان بیشتر، مدت تصمیم گیری را تمدید کند.

رد اعتراض و درخواست تجدیدنظر

اگر اداره مالیات اعتراض شما را رد کرد، می توانید درخواست تجدیدنظر دهید. این کار به معنای شروع یک روند قانونی دیگر است. توجه داشته باشید که اگر درخواست تجدیدنظر شما دوباره رد شد، باید مالیات در نظر گرفته شده را به همراه جریمه آن به طور کامل بپردازید.

برای آگاهی بیشتر این مقاله چرا همه کسب و کارها نیاز به دریافت مشاوره مالیاتی دارند؟ پیشنهاد می شود.

خدمات حسابداری و مالیاتی

شرکت حسابداری نیکان حسابرس، با چند سال سابقه در سازمان امور مالیاتی و با استفاده از نیروی متخصص و باتجربه در زمینه حسابداری، تمام خدمات حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها، مالیات حقیقی، حسابداری مالیاتی، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌دهد.

تیم متخصص نیکان حسابرس، با مشاوره رایگان شما را در راستای افزایش آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌کنند تا از پرداخت جریمه‌های مالیاتی شما جلوگیری کنند.

نوشته پیشین
ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401
نوشته بعدی
اصلاح مالیاتی چیست؟

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید